सुरेन्द्रबहादुर थापा: बारको बेथिति हटाउने व्यक्तित्व


बाल्यकालदेखि नै अन्यायका विरुद्ध लड्ने अधिवक्ता सुरेन्द्रबहादुर थापाका कानुनी क्षेत्रका आशालाग्दा व्यक्तित्व हुनहुन्छ । पेसाप्रतिको जिम्मेबारी, अनुशासन र कानुनको पालनामा कहिल्यै कोहीसँग सम्झौता नगर्ने उहाँ कानुनी शासनका मूल्य मान्यतामा सदैव अडिग हुनुहुन्छ । सृजनशीलता, इमान्दारिता, मेहेनतीपन र अध्ययनशीलता उहाँका कर्ममा देखिने विशेषता हुन्, जसले उहाँलाई सुरेन्द्रको परिचय दिएको छ । खोटाङको जन्म, उदयपुर र काठमाडौंको संघर्ष र कर्मले बनाएको सुरेन्द्रको परिचय गौरवपूर्ण छ । तत्कालीन अवस्थामा सेनामा कार्यरत बुबाले आफ्नो जागिरे अनुभवबाट गाउँ ठाउँमा गरेको कानुनी सेवा कार्यबाट प्रभावित भई सामाजिक परिवर्तन र राजनीतिक चेतनाको विकासका लागि आफ्नो गाउँ टोलमा सक्रिय हुनुहुन्थ्यो उहाँ । स्व.मनमोहन अधिकारी, जननेता स्व.मदन भण्डारी, स्व.बीपी कोइराला र साहित्यकार तथा ऐतिहासिक लेखक डायमनशम्शेर राणालाई आदर्श व्यक्तित्वको रूपमा मान्दै राजनीतिक यात्रा र सामाजिक यात्रा सँगसँगै अगाडि बढाएका थिए । तत्कालीन अवस्थामा विद्यार्थी आन्दोलन सँगै राजनीतिक जीवन सुरु गर्नु भएका अधिवक्ता थापा अगाडि बढ्दा बढ्दै कानुन व्यवसाय क्षेत्रमा पनि आफ्नो छाप छोड्न सफल हुनु भएको छ । जनताको हित, गरिब विद्यार्थीको हित र पार्टीको मर्यादा र अनुशासनलाई सदैव उच्च तहमा राखेर परिवर्तन र समृद्धिका लागि निष्ठापूर्वक काम गरिरहनु भएका उहाँले सुख दुःखका आरोह अवरोहका थुप्रै भंगाला र छालहरू पार गर्नु भएको छ । अन्यायमा परेका गरिबहरूलाई सित्तैमा कानुनी उपचार दिने उहाँ एक निष्ठावान कानुन व्यवसायी हुनुहुन्छ । समाजसेवा, राजनीति र कानुनी पेसालाई सँगसँगै लानु भएका अधिवक्ता थापा कानुन व्यवसायी क्षेत्रमा इमान्दार, शालीन र सोझो, जुझारु व्यक्तित्वको रूपमा परिचित हुनुहुन्छ । आफ्नो पेसा व्यवसायलाई सदैव सबल बनाउने सन्दर्भमा जहिले पनि निस्वार्थ भावनाका साथ अगाडि बढ्ने उहाँ समाजमा केही गरौं भन्ने सोच्नुहुन्छ । समाजसेवा, राजनीति र कानुन व्यवसायको तीनै खुड्किलालाई सँगसँगै अगाडि बढाउनु भएका अधिवक्ता थापा आफ्नो जीवनमा आइपरेका जुनसुकै चुनौतीहरूलाई सामना गर्दै व्यक्तिगत स्वार्थभन्दा पेसागत मर्यादालाई बढी महत्व दिने क्रियाशील कानुन व्यवसायी हुनुहुुन्छ । उहाँको कानुन व्यवसायप्रतिको कर्म, जीवन साधनाप्रतिको संघर्ष, राजनीतिप्रतिको रूचि र अनुभव अनि शान्त स्वभाव उहाँको परिचय, सफलता र कानुनी क्षेत्रको सम्पत्ति हो । आफ्नो कर्मक्षेत्रमा निष्ठापूर्वक अहोरात्र खटिरहने योद्धा भएकै कारण कानुन व्यवसायीहरूको छाता संगठनको रूपमा सुपरिचित नेपाल बार एसोसिएसनको आगामी चैत्र १६ मा हुन गइरहेको केन्द्रीय पदाधिकारीको निर्वाचनमा प्रगतिशील, पेसागत तथा समावेसी समूहका तर्फबाट महासचिव पदको प्रत्यासी उम्मेदबारको रूपमा सुपरिचित हुनुहन्छ । महासचिव पदको जितको सुनिश्चिततामा पुग्नु भएका उनै कर्मशील थापाको जीवनयात्रा, जीवन संघर्ष, अनुभव र अनुभूतिका विविध पाटोलाई समेटेर जीवनचक्र प्रस्तुत गरेका छौं ।

परिवारका साथ अधिवक्ता सुरेन्द्रबहादुर थापा

कुरैकुरा:-

तपाईंको शुभनाम, जन्म मिति र स्थायी ठेगाना बताइदिनुस् न ?
मेरो नाम सुरेन्द्रबहादुर थापा हो । म २०२४ साल बैशाख २४ गते खोटाङ्ग जिल्लाको, साविक
सिम्पानी गाविस २ बर्रेमा जन्मिएको हुँ र हाल उदयपुर जिल्ला चौदण्डी नगरपालिका वडा.न.
८ मा बसोवास छ ।
परिवारमा को को हुनुहुन्छ ?
आमा,श्रीमती अनु थापा, एक छोरा हिमान्सविक्रम थापा, भाइ र बुहारी साथमा छौं । मेरा दुई
आमा, ठूली आमापट्टिबाट एक दिदी र मेरो आमापट्टिबाट एक दिदी, एक भाइ र दुई बहिनी
छौं । बुबाचाहिँ बितिसक्नु भयो ।
तपाईंको परिवार कुन वर्गमा पर्छ ?
मध्यम वर्गमा ।
बाल्यकाल र उच्च शिक्षा कहाँबाट सम्पन्न गर्नु भयो ?
खोटाङ्गको सिम्पानी माविबाट एसएलसी, आईएल र बीएल नेपाल ल क्याम्पसबाट सकेँ,
नेसनल ल कलेजबाट राजनीतिकशास्त्रमा स्नातकोत्तर गरेँ र हाल वाणिज्य तथा संवैधानिक
क्षेत्रमा एलएलएम गर्दैछु ।
विवाह कहिले गर्नुभयो, श्रीमतीसँग झैझगडा कत्तिको गर्नुहुन्छ ?
२०५८ साल जेठ १० गते विवाह भयो, झगडा गर्ने बानी छैन, हाम्रो सधँै समधुर सम्बन्ध छ ।
तपाईंमा राजनीतिक चेतना कहाँबाट आयो ?
मेरो बुबा सामाजिक परिवर्तन र समाजसेवामा बढी संलग्न हुनुहुथ्यो । समाजको तल्लो
वर्गको मानिसहरूको समाजिक परिवर्तनका लागि बढी चिन्ता लिनुहुन्थ्यो । म पनि बुबाको
अनुशरण गर्र्दै सोही मार्गमा गएँ ।
तपाईंले गरेका गौरर्वपूर्ण काम के के हुन् ?
विशेषतः तल्लो वर्ग, आर्थिक रूपमा विपन्न विद्यार्थीहरूका लागि आर्थिक सहयोग गरेँ । गाउँ
घरका विद्यालय, स्थानीय रूपमा खोलिएका संघ संस्था,गाउँघरका पुलपुलेसा बनाउने काममा
मेरो सक्रियता रहेको छ ।
तपाईंको मनपर्ने नेता को हो ?
स्व.मनमोहन अधिकारी, स्व.मदन भण्डारी, स्व. बीपी कोइराला र लेखक डायमनशम्शेर राणा ।
तपाईंको कमजोरी के छ ?
खोइ थाहा भएन । रिसाउने बानी छैन । सबै कुरा स्वीकार्छु । त्यही हो कि ?
तपाईंको सबैभन्दा सुखद क्षण के हो ?
बहुदलीय व्यवस्था पुनस्र्थापना हुँदाका क्षण । आफू आन्दोलनमा सरिक भएर प्राप्त भएको
प्रतिफल सम्झन्छु ।
सबैभन्दा दुःखद क्षण कुन हो ?
मेरो बुबा देहवसान हुँदाका अवस्था र आदरणीय जननेता मदन भण्डारीको देहवसान हुँदाको
अवस्था ।
तपाईंलाई कानुनी पेसामा लाग्ने प्रेरणा कहाँबाट प्राप्त भयो ?
कानुनी पेसा मेरो बाल्यकालदेखिकै रूचिको विषय हो । मेरो बुबा सेनामा जागिर भएका
कारण आफूलाई थाहा भएका कुरा बुबाले बेलाबखत बताउनु हुन्थ्यो । गाउँघरमा सानोतिनो
कानुनी घरसारका व्यवहारिक लिखत, कामहरू निःशुल्क रूपमा लेखेर सहयोग गर्नुहुन्थ्यो ।
बुबाको कानुनसम्बन्धी त्यही बेलाको सहयोगी भावनाबाट म प्रभावित भएको थिए । अतः
कानुन विषय पढ्ने रूचि पनि बढेको हो । त्यस समयमा राष्ट्रिय स्तरका नेता खोटांगकै केदार
राई, तेजबहादुर बस्नेत, भानुभक्त धिमिरे, श्रीप्रसाद भट्राईलगायतकाको संगत र प्रेरणाले
कानुन पढ्ने रूचि झन् बढयो ।
कहिलेदेखि कानुनी पेसा थाल्नु भयो त ?
मैले २०४७ सालदेखि हालसम्म निरन्तर व्यवसाय गर्दै हाल काठमाडौं महानगरपालिका
वडा.न. १० बानेश्वर, थापागाउँमा लयर्स एण्ड कम्पनी स्थापना गरी काम गरिरहेको छु ।
तपाईंका कस्ता कस्ता मुद्दा आउँछन् त ?
कर, वाणिज्य, बैंकिंग तथा वित्तीय संस्था र सहकारीसम्बन्धी मुद्दा बढी आउँछन् ।
बाल्यकालको कुनै अनुभव याद आउँछ ?
बाल्यकालमा फट््याँई खुब गरिन्थ्यो । श्रावण भाद्र महिनाताका साथीहरूसँगै स्कुलबाट
फर्कंदा बारीमा लहलहाउदो हरियो मकै फलिरहेको हुन्थ्यो । हामीहरूले बारीका सबै मकैहरू
फेददेखिनै भाँची छरप्रस्ट पारिदिन्थ्यौ । त्यसैमा हामीलाई मज्जा लाग्थ्यो । अर्को म सानैदेखि
स्काउटमा भाग लिन्थेँ । स्काउटको तालिममा जंगल जानु पर्दथ्यो । त्यो जंगलमा बस्दाको
क्षण अति रमाइलो लाग्दथ्यो । तेस्रो बुबाले दौरा सुरुवाल लगाएर खुकुरी भिर्ने गर्नुहुन्थ्यो ।
त्यसबेला खुकुरीसँगै दाबमा हस्ती हाडको बिंड भएको खुकुरी भिर्ने चलन थियो । त्यो खुकुरीको
दाबमा भएको कर्द मैले हराएँ । त्यसबेला बुबाले गाली गर्नुसम्म गर्नुभयो । त्यो घटनाक्रम
मेरो लागि अविस्मरणीय छ ।
तपाईं वकिल नभए भए के बन्ने सोच थियो ?
बुबाजस्तै सुरक्षा फौजतिर जान्थेँ होला । तर मेरो बाल्यकालदेखि नै वकिल बन्ने लक्ष्य थियो ।
राजनीतिक जीवनको सुरुवात कसरी भयो ?
मरे ा स्कलु का गरुु हरूको परे्र णा र पछि आफ ँै उच्च शिक्षा हासिलका े क्रममा समाज परिवर्तनको दिशामा भूमिका खेल्नुपर्छ भन्ने मान्यताका आधारमा राजनीतिमा आकर्षण बढ्यो ।
वकिलहरूको संस्था नेपाल बारमा चाँहि कहिलेदेखि राजनीतिक गर्न सुरु गर्नुभयो ?
मैले २०४९÷२०५० मा सर्वोच्च बार एसोसिएसनको सदस्यता प्राप्त गरँ । तत्पश्चात निरन्तर
रूपमा बारको गतिविधिमा संलग्न हुँदै आएको छु । त्यसै क्रममा तत्कालीन कार्यसमितिमा
व.अ. प्रेमबहादुर खड्का अध्यक्ष हुँदा म सदस्य पदमा निर्वाचित भएको हुँ । २०६५ सालमा
व.अ. इन्द्र खरेल अध्यक्ष भएको समयमा सचिवको भूमिका निर्वाह गरिसकेको छु । त्यस
क्रममा सर्वोच्च बारमा हामीले भौतिक परिवर्तनदेखि धेरै कामहरू हाम्रै पालामा भएका छन् ।
मूल कुरा बारमा राजनीतिभन्दा पनि सबै कानुन व्यवसायीहरूलाई समेट्दै सबै आस्था,
विचार, मत राख्ने कानुन व्यवसायी साथीहरूबीच पनि जितेपश्चात सबैले अपनत्व महसुस
गर्ने रूपमा बारलाई लग्नुपर्छ भन्ने मान्यता हामीले राख्यां ।
तपाईंले जेल जीवन पनि बिताउनु भएको छ ?
जेल जीवन भन्नाले २०४२ सालको बमकाण्डको समयमा र तत्कालीन निरंकुश पञ्चायती
व्यवस्थाको विरुद्धमा २०४५÷२०४६ देखि २०६२÷२०६३ मा बारले नेतृत्व गरेको आन्दोलनको
समयमा थुनामा परियो ।
कानुनी पेसाबाट कमाइ कति गर्नु भयो त ?
कमाइमा सन्तुष्ट छु । पैसा, धन, सम्पत्ति अथाह कमाउनु पर्दछ भन्दा पनि हाम्रो कानुनी पेसा,
व्यवसायलाई मर्यादित र सम्मानित रूपमा अगाडि बढाउनु पर्छ भन्ने मान्यतामा म छु ।
कानुनी पेसामा सँगसँगै को को भए त ?
कानुनी पेसामा लाग्दा पहिलोपटक साझेदारीमा सहपाठी धन बस्नेत, ध्रुवबहादुर खड्का र
पछिल्लो समय व्यवसायिक साथीहरूको रूपमा नरबहादुर भुजेल, त्रिलोक बस्नेत, चन्द्रबहादुर
खड्का, कृष्ण भट्टराईलगायतका मित्रहरूसँग रहेर व्यवसाय सञ्चालन गर्दै आइयो ।
२०६३ सालदेखि कानुन व्यवसायलाई एउटा संस्थागत रूपमा अगाडि बढाउनु पर्दछ भन्ने
मान्यतास्वरूप विभिन्न विषयगत क्षेत्रलाई विस्तार गर्नुपर्छ भन्ने मान्यताका आधारमा
व्यवसायमा क्रियाशील रहनु भएका व.अ.विजयकान्त मैनाली, व.अ.श्यामप्रसाद पाण्डे,
व.अ. विनय स्थापित, व.अ.राजीवकान्त मैनाली, व.अ. टंक दुलाल, व.अ. वामदेव ज्ञवाली,
अधिवक्ताहरू बाबुराम देवकोटा, साधना घिमिरे र मसमेत भएर लयर्स एण्ड कम्पनीको स्थापना
भयो । त्यस बेलादेखि हालसम्म यही समूहसँग पेसामा निरन्तर छौं भने कोही न्यायाधीश
भएर गइसकेका छन् ।
कानुनी पेसामा आवद्ध अवधि कति भयो त ?
यही कानुनी पेसामा निरन्तर लागेको २०४७ बाट हालसम्म सुचारु छ । यस हिसाबले २८ वर्ष पूरा भयो ।
तपाईंको महासचिवमा उम्मेदवारीको एजेण्डा के हो ?
कानुन व्यवसायीको आस्था र गरिमालाई बढाउन स्वतन्त्र र सक्षम न्यायपालिकाको क्षेत्रमा
क्रियाशील रहने र सामाजिक अभियन्ताको रूपमा प्रखर रूपमा उभिनका लागि ।

पारिवारिक पृष्ठभूमि:-
खोटाङ्ग जिल्ला, साविक सिम्पानी गाविस वडा.न. २, बर्रेमा जन्म भई हाल उदयपुर जिल्ला चौदण्डी नगरपालिका वडा.न. ८ स्थायी बसोवास गर्नु भएका सुरेन्द्रबहादुर थापाका बुबाको नाम स्व.दलबहादुर र आमाको विष्णुकुमारी थापाको हो । उहाँका ४ दिदी बहिनी र १ भाइ हुनुहुन्छ । उहाँको परिवारमा हाल आमा विष्णुकुमारी थापा, श्रीमती अनु थापा, छोरा हिमान्शविक्रम थापा र भाइ बुहारी सगोलमा नै हुनुहुन्छ । मध्यम वर्गीय थापा परिवारमा जन्मनु भएका उहाँको बाल्यकाल सिम्पानी बर्रेमा नै बितेको थियो । समाजसेवा, राजनीतिमा र पढ्ने कार्यमा नै समय व्यतित गरेका थापाले खोटाङ्गको सिम्पानी स्कुल, राजविराजको ल कलेज र काठमाडौंको नेपाल ल कलेजमा अध्ययन गरी समय बिताउनु भएको थियो । विद्यार्थीकालमा अलि अलि उर्धेउलो काम गर्दै आएका थापा आफूलाई मध्यम वर्गीय किसान परिवारमा हुर्केको, बढेको बताउनु हुन्छ । उहाँ थप्नुहुन्छ ‘बुबा सुरक्षा फौजमा जागिरे हुनुहुन्थ्यो, म घरमा जागिर तथा किसान वर्गको परिवारबाट आएको हुँ, थापाहरूको बाहुल्यता भएको र मध्यम स्तरबाट हुर्केको समाजबाट आएका हँु । म तराई र पाहडबाट नै हुर्केको मानिस हँु ।’ उहाँको भनाइलाई हेर्दा उहाँको परिवार औसत नेपाली परिवारभित्रै पर्ने देखिन्छ ।

व्यवसायिक कानुन व्यवसायीहरूको बार:-
कानुन व्यवसायी बन्नका लागि प्रथमतः गुणस्तरीय कानुनी शिक्षाको आवश्यकता छ भन्ने अधिवक्ता थापाले त्यसका लागि छुट्टै कानुन विधाको विश्वविद्यालय बनाउनु पर्दछ भन्नुहुन्छ । कानुनी शिक्षा केवल सैद्धान्तिक रूपमा मात्र नभएर व्यवहारिक ज्ञान दिलाउने खालको हुनु पर्दछ यही नै आफ्नोे मूल एजेण्डा भएको उहाँ बताउनु हुन्छ । कानुनी शिक्षासँगै व्यवसायिक बार बनाउनका लागि, कानुन व्यवसायीहरूको हकहित, मर्यादालाई विशेष ध्यान दिन लागिपरेका अधिवक्ता थापा कानुन व्यवसायीहरूबीचमा आफ्नो विभिन्न आस्था, विचार, मत हुन सक्छन् तर बारमा प्रवेश गरेपछि आफ्नो आस्था, मत, विचारलाई त्याग्दै बारलाई स्वतन्त्र सक्षम र निष्पक्ष रूपमा ढाल्दै सबैको साझा बार हो भन्ने मान्यताको आधारमा अघि बढ्नु आफ्नो ध्येय भएको बताउनु हुन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ ‘कानुन व्यवसायीहरूको बौद्धिक तथा प्राज्ञिक क्षमताको विकास गर्दै जानुपर्छ भन्ने हाम्रो मान्यता हो । यसका लागि हामी नेपाल बारलाई कानुन व्यवसायीहरूको मात्र बार बनाउने महाअभियानमा लागेका छौं ।’

महासचिवको उम्मेदवारी केका लागि:-
महासचिव पद भनेको बारको नेतृत्वको अलवा एउटा व्यवस्थापकय जिम्मेवारी बोकेको पद हो । म विगतदेखि धेरै ठाउँमा महासचिवको रूपमा आफ्नो भूमिका खेल्दै आएको मानिस हुँ । यस हिसाबले मैले सर्वोच्च बारदेखि धेरै अनुभव बटुलेको छु । म सर्वोच्च बारको सचिव हुँदाका अवस्थामा पनि कानुनसम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन गराइसकेको छु । हामीले ल कलेज, सर्वोच्च बार र व.अ.सूर्य ढुंगेल र डा.विपिन अधिकारीसमेतको संलग्नतामा अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन गरेको अनुभव छ । सोही समयमा भारतिय लयर्स एसोसिएसनसँग मिलेर चण्डीगढमा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन गरेको अनुभव छ । सोही आधारमा र विगतमा व.अ.कुसुम श्रेष्ठ र नेपाल बारका पूर्वअध्यक्ष तथा व.अ.विश्वकान्त मैनालीलगायतका कानुन व्यवसायीज्युहरूले नेपाल बारलाई जसरी अन्तर्राष्ट्रियकरण गर्नु भएको थियो, जसरी अन्तर्राष्ट्रिय पहिचान गराउन सफल हुनु भएको थियो त्यसरी नै आगामी दिनमा मैले, हाम्रो समूहले अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा विस्तार गर्ने सोचमा योजना बनाएका छौं ।

बार घोषणापत्र वा राजनीतिक एजेण्डा:-
हामी बारमा राजनीति गर्न जान लागेका होइनौं । हाम्रो उम्मेदवारीको क्रममा हामीले एजेण्डाका रूपमा घोषणापत्रमा जे लेखेका छौं सोहीअनुरूपको एजेण्डालाई अगाडि बढाउछौं । बारको राजतीनिले सधैँ विगतमा मुलुकको राजनीतिक परिवर्तको लागि भूमिका निर्वाह ग¥यो तर पछिल्लो चरणमा संविधानसभाबाट लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको संविधान बनिसकेपछि हाम्रो भूमिकाहरू राजनीतिकभन्दा पनि व्यवसायिक बार, स्वतन्त्र र सक्षम बार, जवाफदेही र भ्रष्टाचारमुक्त न्यायपालिका स्थापना गरी जनआस्था अभिवृद्धि गर्नका लागि हामी सदैव सक्रिय हुनेछौं । त्यसका अलवा अहिले देखिएको मुख्य चुनौती भनेको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको संस्थागत विकासका लागि संवैधानिक संरचनाहरूको निर्माण तथा सञ्चालन संघीयताको कार्यान्वयन र देशमा व्याप्त भ्रष्टाचार निर्मूल र सुशासन कायम गर्नका लागि हामी सामाजिक अभियन्ताको रूपमा विशेष भूमिका निर्वाह गर्नेछौं ।

न्यायपालिकाको निष्पक्षता र बारको भूमिका:-
वर्तमान समयमा न्यायपालिकामा देखिएको विकृति र विसंगतिका बारेमा बारले बोल्न सकेको देखिएन । न्याय परिषद्को भूमिका फिक्का र प्रभावकारी नभइरहेको बेला बार मूकदर्शक भएर बसिरहेको छ । बारमा जाने साथीहरू निहित स्वार्थका पछि लागेका छन् । तत्कालीन बारले हाम्रो बार साझा बार हो भन्ने सन्देश कहिल्यै दिन सकेन । बारले नवोदित कानुन व्यवसायीहरूलाई पेसामा स्थापित गराउन र क्षमता अभिवृद्धि गराउन विशेष भूमिका खेल्न सकेको अवस्था छैन । बारका विभिन्न अवसरहरू गोष्ठी, सेमिनार, तालिम तथा अन्तर्राष्ट्रिय सेमिनारहरूमा सबै कानुन व्यवसायीहरूलाई समान अवसर वितरण हुनु पर्नेमा आफू निकटका केही व्यक्तिहरूलाई मात्र समावेश गरिएको देखिएको छ । नेपाल बार र मोफसलमा रहेका बार इकाईहरूको बीच सुमधुर सम्बन्ध बढाउन सकेको छैन, बारले अपनत्व महसुस गराउन सकेको छैन । बारलाई संघीय संरचनामा लानु पर्नेमा त्यसमा भूमिका खेल्न सकेको देखिएको छैन । कानुन व्यवसायीको मर्यादा, इज्जत र प्रतिष्ठा कायम गराउने सवालमा समेत भूमिका निर्वाह गर्न सकेन । समग्रमा भन्नु पर्दा विगतमा बार एसोसिएसनको जुन साख र प्रतिष्ठा थियो त्यसमा धुमिल हुने काम हालका बारले गरेको छ । व्यक्ति, मानिस राजनीतिकर्मी, राजनीतिक विचारधारा, राजनीतिक सोच हुन सक्छन्् तर व्यक्तिले आफ्नो भूमिका निभाइरहेको बेला, पद सम्हालेको बेला पदीय दायित्वअनुसारको आचरण प्रतिकुल कसैले काम गर्नु न्यायसंगत हँदैन ।

नवोदित तथा युवा कानुन व्यवसायीहरूका सन्दर्भमा:-
कानुन व्यवसायमा सबैको आकर्षण बढेको छ । यसरी युवा कानुन व्यवसायीहरूको संख्या दिनानुदिन बढिरहेको अवस्थामा हामीले युवाहरूलाई लक्षित गरी उनीहरूको स्तर र क्षमता अभिवृद्धि गर्नका लागि विषयगत तालिमको व्यवस्थामा जोड दिएका छौं । नवोदित कानुन व्यवसायीहरूका लागि नेपाल बारको सबै समितिमा समावेश गर्नुपर्छ भन्ने मान्यता छ । नवोदित कानुन व्यवसायीहरूको आफ्नो ज्ञान, सीप, क्षमताको भरपूर उपयोग गर्नु जरुरी छ । नवोदित कानुन व्यवसायीहरूका लागी वा पेसामा भरखर प्रवेश गर्र्नेहरूको समस्याहरूलाई ध्यानमा राखेर बारद्वारा आयोजित विभिन्न कार्यक्रमहरूमा विशेष छुट, सहुलियत र संरक्षण गर्नु जरुरी छ । हामीले विगतमा पढेका, जानेका र बुझेकाभन्दा अहिलेको युवा पुस्तामा कानुनी शिक्षा, कानुनी ज्ञान धेरै भएकोले हामीहरूले उनीहरूको शैक्षिक ज्ञानहरूलाई अझ तिखार्दै पेसामा स्थापित कानुन व्यवसायी बनाउनका लागि पहलकदमी हुनेमा हामी विश्वस्त छौ ।

प्रगतिशील समूहले नै किन जित्नु पर्छ ?
हामीले विगतदेखि न्यायपालिका सुधारका लागि र कानुन व्यवासायीको हकहित र मर्यादाको लागि जुन दृष्टिकोण र धारणा राख्दै आयौं त्यो आम कानुन व्यवसायीको बीचमा परिचित छ । विगतमा हाम्रो समूहले नेपाल बारको नेतृत्व लिँदाका अवस्थामा पु¥याएको योगदान चाहे व.अ. सर्वज्ञरत्न तुलाधरको नेतृत्वले बारमा गरेको पहिलो कानुन व्यवसायीहरूको सम्मेलन होस् या तत्कालीन राष्ट्रिय पञ्चायत र न्यायपालिकाबीचको भ्रष्टाचारसम्बन्धी विवाद आउँदा उहाँले खेलेको भूमिका होस् वा २०४५÷२०४६ सालको बहुदलीय व्यवस्थाको पुनस्र्थापनाको क्रममा व.अ.वासुदेव ढुंगानाले खेलेको भूमिका सबैमा प्रगतिशील समूहको बारले उल्लेखनीय कार्य गरेको छ । त्यसैगरी २०६२÷२०६३ को जनआन्दोलनको नेतृत्व गरेको व.अ.शम्भु थापाको भूमिका र त्यस बेला बारले खेलेको भूमिका, त्यसैगरी भ्रष्टाचारीविरोधी अभियानमा आदरणीय व.अ. कृष्णप्रसाद भण्डारी एवं नेपाल बारका पूर्वअध्यक्ष व.अ.विश्वकान्त मैनाली र त्यसैगरी अहिले सबैको साझा एजेण्डाको रूपमा रहेको लयर्स एकेडेमीको स्थापना गर्ने अभियानमा ने.बा.ए.अध्यक्ष व.अ. सिन्धुनाथ प्याकुरेल र महासचिव व.अ.सतिसकृष्ण खरेलले खेलेकोे भूमिका अविस्मरणीय छ । त्यसैगरी व.अ.कृष्णप्रसाद पन्त र तत्कालीन महासचिव व.अ. हरिकृष्ण कार्की तथा व.अ.हरिहर दाहाल अध्यक्ष रहनु भएको समयमा महासचिवको भूमिकामा रहनु भएका व.अ.अग्नि खरेल र अहिले संविधानसभाका अध्यक्ष तथा पूर्वसभामुख व.अ. शुभाषचन्द्र नेम्वाङ्ग महासचिव हुँदा खेल्नु भएको भूमिकालाई हामीले सम्झनु जरुरी छ । अतः हामी बारलाई सबै कानुन व्यवसायीहरूको साझा थलोको रूपमा विकास गर्न चाहन्छौं । त्यसैगरी नेपाल बार एसोसिएसनलार्ई विगतमा नेतृत्व प्रदान गर्नु हुने व.अ. राधेश्याम अधिकारी, व.अ. लक्ष्मण अर्याल, संस्थापना कालमा योगदान गर्नु हुने व.अ.देवप्रसाद बर्मा, व.अ.हरिहर दाहाल, व.अ. प्रेमबहादुर खड्का नेपाल बारका लागि पु¥याउनु भएको योगदानलाई कदर गर्दै हामी अगाडि बढ्ने लक्ष्य रहेको छ । विगतका केही समयदेखि पछिल्लो समयमा पदासिन बार पदाधिकारीहरूले बारले जुन किसिमले खेल्नु पर्ने भूमिका हो सोअनुरूपको प्रभावकारी र सक्षम बारको भूमिका निर्वाह गर्न नसकेको व्यहोरा आम कानुन व्यवसायी र आम जनताले समेत महसुस गरेका हुँदा आगामी दिनमा बारलाई प्रभावकारी सक्षम र बोल्ने, देखिने र महसुस गर्न सकिने बारको रूपमा स्थापित गर्नका लागि हामी हाम्रो समूह सक्रिय भएको छ । यस कारण पनि प्रगतिशील समूहको नेतृत्व बारमा अपरिहार्य छ ।

About

हरेक पल हरेक खबर विचार र समचारको जनपक्षीय डिटिटल पत्रिका छलफल विक्ली डट कम