भत्ता खान पाएनन् सांसदहरूले ?(सम्पादकीय)


दुई ठुला कम्युनिस्ट पार्टीबीच एकता भएर नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) बनेको १४ महिना नाघिसकेको छ, नेकपाको सरकार बनेको त १६ महिना नै पुगिसकेको छ । तर, पार्टीले बाँकि एकताका काम मात्रै होइन, राजनीतिक दस्तावेज तयार गर्न र केन्द्रीय समितिको बैठकसमेत लामो समय देखि गर्न सकेको छैन । पटकपटक केन्द्रीय समिति बैठकको माग भए पनि त्यसको सुनवाइ भएको छैन । बेला बखत सचिवालयको बैठक बसे पनि त्यसले ठोस निर्णय गर्न सकेको छैन । अहिले पार्टी अध्यक्षदेखि नेता कार्यकर्ता सम्मको परिचय पत्र छैन । पार्टीका दुबैतिरका नेताकार्यकर्ताले पुरानै परिचयपत्र बोकेर हिँडेका छन् । आन्तरिक कमिटीहरूले पूर्णता पाएका छैनन, करीब ८ लाख नेता कार्यकर्ता पार्टीले कहिले जिम्मेवारी देला भनेर पर्खिरहेका छन् । यसले पार्टीभित्र नेतृत्वको तीव्र आलोचना भैरहेको छ । पार्टी काममा देखिएको लथालिंगे पारा र टिके प्रवृत्तिले एकाथरी नेता कार्यकर्तामा आक्रोश बढाउँदै छ भने अर्को थरीमा अभिमान र घमण्ड बढाइरहेको छ । यसर्थ अहिले पार्टी भद्रगोलको अवस्थामा छ । यो सबैकालागि दुःखद् बिषय हो ।
यति ठूलो विशाल कम्युनिस्ट पार्टी छ तर, पार्टीको प्रतिवेदन छैन । सम्पूर्ण विचार, नीति, कार्ययोजना, कार्यभारहरू, रणनीति सरकार सञ्चालन कसरी गर्नेजस्ता सबै कुरा राजनीतिक प्रतिवेदनमा उल्लेख गरिएको हुन्छ । तर, त्यो नै नभएर पार्टीका दुई अध्यक्षले भाषणमा बोलेको कुराका आधारमा पार्टी चलेको सुनिएको छ । उहाँहरूलाई लागेको कुरा बोल्दा र बोलाईमा एक रुपता नहुँदा, प्रणाली गत रुपमा सामुहिक भाबना ब्यत्त नहुदा बोलेका कतिपय कुराले कार्यकर्ता र जनतामा भ्रम उत्पन्न भएको छ । त्यसले पार्टीमा समस्या ल्याएको छ । अहिले लोकतान्त्रिक विधिबाट हामी समाजवादमा पुग्न सकिने सम्भावना छ, त्यो उद्देश्यको सरकार बनेको छ भनेर नेताहरुले बताई रहनुभएको सुनिन्छ तर ब्यबहार राम्रो नभएको कुरा नेकपाका बरिष्ठ नेताहरुले नै बताइ रहनुभएको छ । स्थानीय तहको वडादेखि प्रदेश,संघमा दुईतिहाँईको सरकार हुँदै केन्द्रीय प्रधानमन्त्री, राष्ट्रपतिसम्म नेतृत्व गरेको पार्टी हुँदाहुँदै यसलाई व्यवस्थित गर्न नसक्नु विडम्बनाको कुरा हो । यो नजानेर, नसकेर वा नचाहेर के ले यस्तो भएको हो नेता कार्यकर्ताले खोजी गर्नुपर्ने बेला भएको छ । अहिले यो विषयमा वामपन्थी विचार राख्ने बौद्धिक वर्ग र पार्टीभित्रै पनि गम्भीर चिन्ता र बहसको बिषय भएको छ ।

यो पार्टीलाई जनताले अपार माया र बिश्वास गरेका छन । यस्तो पार्टी र यसले नेतृत्व गरेको सरकार बिग्रियो वा कमजोर भयो भने मुलुक कसरी अगाडि बढ्ला ? यति धेरै सम्भावना भएको वेला पनि गर्न सकिएन भने देशको भविष्य के होला भ चिन्ता नेताहरुले गर्न थालेको पार्टी कै एक नेताले बताउनु भएको छ, यो स्वभाबिक पनि हो ।

पार्टीमा अहिले वैचारिक रूपमा अन्योलजस्तो देखिएको छ । जबज कि जनताको जनवाद भन्नेमा प्रष्ट देखिँदैन । नेतालाई जे मन लाग्यो त्यही बोलिरहेको सुनिन्छ । यस्तो अन्योलताले राजनीतिक दस्तावेज कसरी आउँला ? यो सबैलाई चासोको बिषय भएको देखिन्छ । त्यसैले यो बिषयमा मतैक्यता हुन जरुरी छ । आजको नेपाली समाजमा जे भन्दाखेरी जनताको मुक्ति र समृद्धि हुन्छ, जनता खुसी हुन्छन् र जनताको आवश्यकता पूरा हुन्छ त्यहि खालको प्रतिवेदन आउनु राम्रो हुने नेता कार्यकर्ताको बुझाई छ । किनकि जनताले कुनै नेतालाई होइन, कम्युनिस्ट पार्टीलाई विश्वास गरेर भोट हालेका हुन् । जनतामा कम्युनिस्ट पार्टीको बहुमतको सरकार हेर्ने चाहना र त्यो सरकारले केही गर्ला भन्ने विश्वास गरेका हुन, नेतालाई सुबिधा मुखि शासक बनाउन होइन, आफनो सेबक बनाउन ज्यानको बाजि लगाएर बम र बारुदका छर्रा छल्दै आफनो हित गर्ने सरकार बनाउन भोट हाल्न गएका हुन र जिताएका हुन । साँसद र मन्त्रीको तलब बढाउन, कर्मचारीको जस्तो दशै पेश्कि माग्न, मोज गर्न जनताले चुनेर पठाएको होइन । हो उनीहरुलाई साँच्चैको अप्ठेरो छ भने बालबालिका पाल्न समस्या छ भने दशै खर्च टार्न समस्या छ भने त्यसको जो हो जनताले गर्न सक्छन, तर सुबिधा बढाइदेउ सरकार भन्दै जनप्रतिनिधिले राइलो गर्ने होइन । यसको हेक्का जनप्रतिनिधिले राख्नु पर्दछ । नत्र आफनै धरातल कमजोर हुने छ, जनताको तारो हुनुपर्ने छ, जनताको आलोचनाको पात्र बन्नुपर्ने छ । जस्ले उनीहरुको मात्रै होइन पार्टीकै राजनीतिक धरातल कमजोर बन्दै जानेछ । त्यसैले अहिले देखिएका अव्यवस्थालाई ठीक ठाउँमा ल्याउन आवश्यक परे नयाँ कदम उठाएर जान नेतृत्व पछि पर्नुहुँदैन । नेकपाका केहि नेता कार्यकर्ताको बानीबेहोरा, आचरण र कार्यशैली बिग्रिएको छ, सरकारमा गएका र पार्टीकै केही नेता कार्यकर्तामा पुजीँवादी शैलीको बिकास भएको छ । हिजोका सामन्त, राजामहाराजाहरूले पदमा पुगेपछि अपनाउने शैली र परिपाटीको बिकास हुन थालेको छ, यो नेतृत्वले नगरोस् भन्ने जनताको चाहना छ । यसमा सुधार ल्याउनु पर्छ । सत्तामा पुगेर नेताले ऐसआराम गर्ने होइन संघर्षपूर्ण जीवन चलाउँदै जनताका पक्षमा काम गर्नुपर्छ । गरिब झन गरिब भइरहने धनी झन् धनी हुने र कम्युनिस्ट पार्टीका नेता कार्यकर्ता सत्तामा पुगेर भोगविलासमा लिप्त हुन थाले भने जनतामा कम्युनिस्ट पार्टीप्रति वितृष्णा जाग्छ । त्यसैले जनताले गरेका आलोचनालाई सकारात्मक रूपमा लिँदै कम्युनिस्ट आचरणमा आफ्नो जीवनशैली र नीति, बिधि,पद्दति, सामुहिक निर्णयमा पार्टी चलाउनुपर्छ । अहिलेको आबाश्यत्ता यहि हो, समस्याको हल पनि यहि हो ।

About

हरेक पल हरेक खबर विचार र समचारको जनपक्षीय डिटिटल पत्रिका छलफल विक्ली डट कम