सरकार कस्ले असफल पार्दैछ ?(सम्पादकीय)


नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी ९नेकपा० को सरकार जनताले बनाएको हो, यसको उद्देश्य जनताको हितमा काम गर्ने, जनताबाहेक केही नसोच्ने र यसले आफूलाई जनताको सेवक ठान्नुपर्ने हो । जनताको अपेक्षा पनि यही हो, यही कारण जनताले निर्वाचनमा कम्युनिस्ट पार्टीलाई दुई तिहाईनजिकको मत दिएर सरकारमा पठाएका हुन् । तर सरकारले जनचाहनाअनुसार काम गरेको छैन, जनताको सेवक बन्न सकेको छैन । यसले निश्चित घेराका निश्चित मान्छेहरूलाई मात्र सेवा दिइरहेको छ, उनीहरूको मात्र स्वार्थ पूरा गरिरहेको छ, सबैका लागि हुन सकेको छैन । सरकार बोल्छ काम गर्दैन, विवादास्पद निर्णय गर्छ र फिर्ता लिएर जनतासँग माफी माग्दै हिड्छ अनि पार्टीलाई समेत विवादमा पार्छ । निर्णय गर्ने बेलामा आफ्ना बाहेकका अनुभवी र विषय विज्ञसँग छलफलै गर्दैन अनि विनातयारी निर्णय गरेर विवादमा पर्छ । यो सरकारलाई असफल पार्ने सल्लाहकार, विज्ञहरूको योजनाबद्ध नियत हो या काम गर्न नजान्दा यस्तो भएको हो यो भने अहिलेसम्म बुझ्न नसकिएको विषय भएको नेकपाकै नेता, कार्यकर्ता र जनताले बताइरहेका छन् । सत्तामा पु¥याई दिनुपर्ने जनताले, सुविधाको भोगविलासमा रमाउने मोजमस्ती र जथाभावी गर्ने सरकारका वरिपरी बस्ने दलाल सल्लाहाकार, विज्ञ र सरकारका उच्च प्रशासक रु यो लाजमर्दो विषय हो । हिजो निरङ्कुशताविरुद्ध लडेका पार्टीका सच्चा नेता कार्यकर्तालाई बिर्सिएर गुटविरोधी देख्नु र त्यस्तालाई भेट्न नदिनु, पाखा पार्नु नै यो अहिलेको समस्याको जड हो । यसले गर्दा सरकार र पार्टी विवादमा पर्दै गएको छ, नीति, विधि, मूल्य, मान्यता कमजोर हुँदै आएको छ,जनतको हितमा काम हुन सकेको छैन्,यो दुःखद अवस्था हो । हिजो पार्टी अनुशासित थियो, जनवादी केन्द्रीयतामा चल्थ्यो, गुट हुँदैनथ्यो, सबै पार्टीका हुन्थे, कामको मूल्याङ्कन हुन्थ्यो, अवसरको समान बाँडफाँड हुन्थ्यो तर अहिले त्यस्तो छैन । अहिले त डाङडुङ, लटर पटर, मनि, मसल चल्न थालेको छ । गणेश प्रवृत्तिमा नेतृत्व लठ्ठ भएको छ, यो राम्रो होइन । हो हिजोको समय अहिले छैन, समयले धेरै फड्को मारेको छ, हिजोको जस्तै आज खोजेर पनि हुँदैन । जनताले नै परिवर्तन खोजेको हो, परिवर्तन समयको नियम पनि हो, परिवर्तन नभई विकास र समृद्धि हुँदैन तर जनताको काम बिर्सने, वर्गपक्षधरताको विषय बिर्सने,नीति,विधि,पद्धति,आदर्श,मूल्य,मान्यता र आचरण बिर्सने, क्रियाशीलता,त्याग,समर्पण भुल्ने र नेताहरूमा भ्रष्टिकरण आउने कुरा परिवर्तन होइन, यसमा नेतृत्वले ध्यान दिनुपर्छ । अहिले नेकपा ठूलो पार्टी भएको छ तर भावनात्मक रूपमा बलियो हुन सकेको छैन, नेता कार्यकर्ताको भावना मिलेको छैन । हिजो फुत्त आएका भ्रष्ट, दलाल र माफियाले नेतृत्वको चाकडी गरेर विनालगानी सान, मानसहित माथिल्लो कमिटीमा काम पाउने, हिजो पार्टीका लागि लगानी गर्ने अर्को हेरेको हे¥यै गर्नुपर्ने अवस्था भएको छ । यसैले पार्टीदेखि सबैतिर समस्या पारेको छ ।

सरकारका यस्तै कामले पार्टी बदनाम भइरहेको छ, वर्ग संघर्षबाट पार्टी टाढा जान थालेको छ । यसले गर्दा जनताबाट नेकपाका नेता कार्यकर्ता अलग थलग भएका छन् । नेताहरूले आफूलाई जनताको सेवक ठान्नु पर्नेमा उल्टो मालिक ठान्ने गरेका छन् । पार्टी बुर्जुवा शैलीमा अगाडि बढ्न थालेको छ यसले पार्टीको आधार कमजोर भएको छ । यो दुःखद अवस्था हो । यो हाम्रो कुनै आरोप होइन नेकपाका चेतयुक्त नेता कार्यकर्ताले हिजोदेखि भन्दै आएको कुरा हो, जुन पछिल्लो पटक विषादी तरकारीका बारेमा प्रधानमन्त्रीले जनतासँग माफी माग्दै आफूलाई वरिपरिकाले गुमराहमा राखेकाले लज्जित हुनुपरेको भनेकोले नै पुष्टि गरिसकेको छ । त्यतिमात्र होइन, हालै त्रिविको वार्षिकोत्सव कार्यक्रममा जस्तो रातो कार्पेटले हिलो छोपेर प्रधानमन्त्रीलाई कार्यक्रमस्थलमा लगेको र हिलोमा कार्पेट ओछ्याएर प्रमलाई आउन जान सुविधा बनाउँदैमा शिक्षा र स्वास्थ्यका समस्या छोपिँदैनन् । अब यस्ता खराब आचरणहरू हटाउँदै पार्टीलाई सशक्त बनाउनुपर्छ र सरकार सबैको हितको लागि भएको आभास दिने गरीको काम आजैबाट थालिहाल्नुपर्छ अनिमात्रै यो सरकार र पार्टी साँच्चिकै कम्युनिस्ट सरकार र पार्टी बन्न सक्छ । साँच्चैको कम्युनिस्ट पार्टी र त्यसको सरकारले मात्रै देश र जनताको हित गर्न सक्छ । यसका लागि सैद्धान्तिक, वैचारिक र भावनात्मक एकताको विकास गर्नुपर्छ । पार्टीको जिम्मेवारी दिने कुरामा होस् वा राज्यको सुविधा दिने कुरामा होस् समन्यायिक विधि अपनाउनु पर्छ । नेतृत्वका खल्तीमा भएका नाम नामेसिहरूले मात्र सुविधा पाउने अरूले नपाउने अवस्थाको अन्त्य गरिनुपर्छ । नीति, विधि, मूल्य, मान्यतामा आधारित भएर सरकार र पार्टी चल्नुपर्छ, गुट ध्वस्त बनाउनुपर्छ । सरकारबाट अहिले भएका कमी कमजोरीहरूलाई हटाउनुपर्छ । यसो ग¥यो भने मात्र नेकपा पार्टी र उसको सरकार सही गन्तव्य अर्थात समाजवादमा पुग्न सक्छ । नत्र यसै भन्न सकिन्न, यसमा मूल नेतृत्वले ध्यान दिनुपर्छ भन्छन् नेकपाका चेतनशील नेता कार्यकर्ता ।

About

हरेक पल हरेक खबर विचार र समचारको जनपक्षीय डिटिटल पत्रिका छलफल विक्ली डट कम