हामी कोहीपनि आफैँ नकारात्मक हुनुहुँदैन


जुलि कुमारी महतो नेकपाकी केन्द्रीय सदस्य, सभासद् एवं धनुषा जिल्लाकी सहईन्चार्ज हुनुहुन्छ । पार्टीको भातृसंगठन अनेम संघबाट राजनीति गर्दै आउनुभएकी उहाँ समानुपातिक तर्फबाट सांसदको जिम्मेवारीमा आउनुभएको हो । यसभन्दा अगाडि नै सभासद्को जिम्मेवारी वहन गरेर विकास निर्माणमा पार्टीलाई योगदान दिइसक्नुभएकी जुलि पार्टीका बिभिन्न मोर्चामा काम गर्दै केन्द्रीय सदस्य र जिल्ला सहईञ्चार्जको भूमिकामा आउनुभएको हो । जस्तो सुकै सँग पनि अगाडि बढ्ने महतोसँग नेपालको पछिल्लो राष्ट्रिय राजनीति, पार्टीका गतिविधि र विकास निर्माणका
बारेमा छलफलले गरेको कुराकानीको सम्पादित अंशः

यहाँले भर्खरै जिल्ला सहइञ्चार्जको जिम्मेवारी पाउनु भएको छ, पार्टी र संसद्का गतिविधिहरू के कसरी अगाडी बढाइरहनु भएको छ ?
मलाई पार्टीले भर्खरै जिल्ला सहइञ्चार्जको जिम्मेवारी दिएको छ । अहिले दुईवटा पार्टी एक भएका छन् तर एकताका सम्पूर्ण काम सम्पन्न भइसकेका छैनन्, टुंगिने तरखरमा छन् । केन्द्रीय सचिवालय, केन्द्रीय कमिटी, प्रदेश कमिटी, जिल्ला संयोजक सहसंयोजक, जिल्ला इञ्चार्ज सहइञ्चार्ज, जनवर्गीय संगठनका संयोजक र सहसंयोजक तोक्ने काम भएको छ । अब केही दिनमा विभागको एकताको काम टुंगिन्छ । त्यसपछि हामी तल नगर कमिटी, वडा कमिटी निर्माणका काम सम्पन्न गरेर संगठन विस्तारमा लाग्ने भनेर पार्टी सचिवालयले घोषणा गरिसकेको छ । यिनै काममा लाग्ने जिल्लाका कार्यकर्ता र जनताका बीचमा जानेलगायतका काम पार्टीको जिल्ला सहइञ्चार्जको रूपमा गरिरहेको छु । यता संसद्मा हालै आएको अविरल वर्षाका कारण बाढीपहिरो र डुबान भएर धेरै जनता मरेका छन्, देश शोकमा डुबेको छ, यो बेला तपार्ईंंमार्फत म ती सबै स्वर्गीय जनताप्रति हार्दिक श्रद्धाञ्जली र शोेकाकुल परिवारजनप्रति समवेदना व्यक्त गर्न चाहन्छु । यो कुरा मैले संसद्मा पनि गरिसकेको छु, पीडितलाई राहतको व्यवस्था गर्न सरकारसँग माग पनि गरिसकेको छु । यो बेलामा म त्यहाँ जाने जनताका अवस्था बुझ्ने, जनताका कुरा सदनमा ल्याएर सरकारलाई भन्ने, अबका दिनमा यस्तो समस्याबाट कसरी मुक्त हुने भन्ने बारेमा सबैसँग छलफल गरेर त्यो कुरा संसद्मा राख्ने, आफूले सकेको सहयोग जनतालाई गर्ने, संघीय संसद्का कानुन बनाउने, जिल्लाका विकास निर्माणका काम गर्नेजस्ता कामहरू गरिरहेको छु ।

तपार्ईंंको पार्टीको सरकारले काम कस्तो गर्दैछ ?
हाम्रो पार्टीको सरकारले राम्ररी काम गरिरहेको छ । समृद्ध नेपाल, सुखी नेपालीको राष्ट्रिय अभियान पूरा हुने गरी काम गरिरहेको छ, कतिपयको परिणाम देखिन पनि थालेको छ कतिपयको अब केही समयपछि देखिने छ । भर्खरै भारतबाट पाइपलाइनबाट अमलेखगञ्जसम्म तेल ल्याउने कामको उद्घाटन नै भइसक्यो, पानीजहाज सञ्चालनको तयारी हुँदैछ, रेल सञ्चालनका लागि काम हुँदैछन्, हवाईमैदान, बाटाघाटा बन्ने, स्तरोन्नति हुने काम तीव्र गतिमा भइरहेको छ, कानुन निर्माणदेखि, अनुगमन, नियमन, विकास निर्माण, शिक्षा र स्वास्थ्य क्षेत्रको सुधारका कामहरू भइरहेका छन् । अन्य सयौं कामहरूको र विकासको लागि ट्र्याक खोल्ने काम गरिरहेको छ, अझ राम्रो गर्ने योजना बनाइरहेको छ ।

तपाईंले सरकारले राम्रो काम गरिरहेको छ भनिरहँदा प्रतिपक्षलगायत तपार्ईंकै पार्टीका नेताले समेत सरकारले राम्रो काम गर्न सकेन, विवादस्पद काम बढी ग¥यो, जनताका हितमा काम गर्न सकेन्, पार्टी विधिमा चलेन्, सल्लाहाकार र विज्ञले राम्ररी काम गर्न सकेनन् भन्ने चर्चा व्यापक छ त ?
यो विरोधीले भन्ने गरेको बनिबनाऊ भनाइ हो भ्रमको खेती हो । राम्रोलाई राम्रो र नराम्रोलाई नराम्रो भन्न नसक्नेहरूको आग्रहपूर्ण भनाइ हो । यस्ता भ्रमपूर्ण र तथ्यभन्दा बाहिरका कुरालाई त कठै भन्नबाहेक के पो सकिन्छ र ? तर सरकारले देखिने गरी अनुभूत गर्ने गरी काम गर्दैछ, जुन कुराको एक दुईवटा उदाहरण मैले माथि नै दिइसकेँ । हो जनताका अपेक्षा धेरै छन्, गर्नु धेरै छ, हाम्रै छिमेकको विकासको रफ्तार त्यस्तो तीव्र्र छ, हामी त्यसमा धेरै तल छांै, धेरै तीव्र्र गतिमा अगाडी बढ्नुछ । हामीलाई यसो त्यसो भन्ने छुट छैन, यो कारणले हामीले गर्न सकेका छैनौं भन्ने छुट छैन तर हामीले गर्दै नगरेको कामै नभएको, गलत मात्रै गरेको भन्ने कुरा होइन । यो पूर्वाग्रहपूर्ण भनाइ हो किनकी आज जुन सपना देखाउने प्रधानमन्त्री मुलुकले पाएको छ, सबैभन्दा अब्बल नेता छानेर हामीले प्रधानमन्त्री बनाएका छांै, यो ठूलो कुरा हो । मुलुकका पौने तीन लाख जनतालाई आशा र सपना देखाउने सरकार यही हो, भरोसा दिने सरकार यही हो । कुनै पनि नेताले देश निर्माणको सपना नदेखी विकास निर्माणको काम सम्पन्न गर्न सक्दैन । यो सरकारले पनि काम गरिरहेको छ, विकास निर्माणका काम भइरहेका छन्, सडकलगायत भौतिक पूर्वाधार निर्माणका काम गरिरहेको छ, पाइपबाट तेल ल्याउने काम भइसकेको छ,राष्ट्रियताको सवालमा छलाङ मारेर काम गरेको छ । गुठीलगायत जति पनि विधेयक आएका छन् ती जनताकै हितमा आएका थिए, जनतालाई विषादीयुक्त तरकारी खुआउनु हुन्न भनेर नै प्रधानमन्त्रीले विषादी परीक्षण गर्न भन्नुभएको थियो तर हाम्रो प्रविधियुक्त ल्याब आवश्यकताअनुसार नहुँदा तरकारी खेर नजाओस् भनेर छाडेको हो परीक्षण नै रोक्न लगाएको होइन । सम्बन्धित निकायका उच्च प्रशासकले राम्ररी काम नगर्दिँदाखेरी प्रमले जनताको अगाडी झुकेर माफी माग्नुभयो यो जनताप्रति उत्तरदायी भएको उदाहरण हो, इमान्दारीपूर्ण कर्म हो । यो सरकारले सुन तस्करहरूलाई तह लगाउन खोज्यो, सिण्डिकेटको अन्त्य ग¥यो, जनताका हितमा गुठीलगायत विभिन्न विधेयकहरू ल्याएर यहाँभित्र भएका बेथिति रोक्न खोज्यो, शिक्षा र स्वास्थ्यका विषयमा विधेयक ल्याउन खोजिरहेको छ, सेयर बजारलाई राम्रो बनाउन खोज्यो, विषादी तरकारी, सडक पुल बनाउन ढिला गर्नेहरूलाई कानुन बनाएर तह लगाउन खोजिरहेको छ, कर्मचारीको समायोजन सक्यो, प्रदेश संरचना निर्माण गरिसक्यो, शिक्षा र स्वास्थ्यमा सुधारका प्रयास देखिँदैछन् । यसर्थ यी सबै कुरा भ्रम र आग्रहपूर्ण भनाइ हुन् । यो देशमा सबैभन्दा बढी शासन गर्ने पार्टी नेपाली कांग्रेस हो उसले यत्रो समय किन गर्न सकेन, गर्न नसकेको मात्र होइन, भएको पोख्यो, समाप्त पा¥यो, बिगा¥यो हाम्रो मुलक नै कमजोर पा¥यो । हिजो हामीलाई छोड्ने बेलासम्म बिगारी रह्यो, लुटिरह्यो, त्यसलाई हाम्रो सरकारले राम्रो बनाइरहेको छ भने हामीले कसरी नराम्रो ग¥यौं ? त्यसैले प्रतिपक्षले पनि राम्रोलाई राम्रो भन्न सक्नुपर्छ, अनिमात्र त्यो राजनीतिक संस्कार भएको पार्टी बन्न सक्छ । तर, कांग्रेस त्यो खालको पार्टी होइन, आरोप मात्र लगाउने पार्टी हो, देश पीडामा भएको बेला जनता बाढीपहिरो र डुबानमा परेर मरिरहेको बेला संसद् अवरुद्ध गरिरहेको छ । राहत र उद्धारमा खटिरहेको छैन । यो देख्दा दुःख लाग्छ । हाम्रा पार्टीका नेता कार्यकर्ताले यस्ता कुरा गरेका छैनन्, जति गरिएको छ, त्यसलाई अझ बढाऔं, जनताको अपेक्षाअनुसार गरौं, हाम्रो घोषणापत्रअनुसार गरौं भन्नुभएको हो । यसो भन्नु नराम्रो होइन । हाम्रो समाजमा विभिन्न खालका सोच चिन्तन भएका सामन्तवादी विचार भएका नजताको हित नचाहने सरकारलाई असफल बनाएर स्वार्थसिद्ध गर्न चाहने, अर्काको इसारामा चल्न खोज्ने तत्वहरू प्रशस्त छन् । यस्ता तत्वहरूलाई के कुरा मन पर्छ, पर्दैन यो बुझ्न सकिने कुरा भएन । कामहरू भएका छन्, हुन्छन्, सरकारले राम्रै गरिरहेको छ । कतिपय घटनाले सरकारलाई सतर्क हुनुपर्ने, विचार पु¥याएर काम गर्नुपर्ने, कुनै पनि निर्णय गर्दा अध्ययन गरेर, तलसम्म बुझेर गर्नुपर्छ,अलि तयारीपूर्वक अगाडी बढ्नु पर्ने रहेछ भन्ने पाठ सिकाएको छ । अर्को कुरा पार्टीको सबै एकता प्रक्रिया सम्पन्न नहुँदा पनि त्यसले सरकारका कामलाई जस्ताको तस्तै जनतामा लैजान असहज भयो, नेता कार्यकर्ताहरू कामविहीन भए जसले पार्टी र सरकारलाई क्षति भयो तर अब यसलाई पार्टीले टुंग्याउन लागेको हुनाले केही दिनमा सबै कुरा मिल्नेछ, पार्टी र सरकार सशक्त रूपमा अगाडी बढ्नेछ, विधिमै पार्टी र सरकार चल्नेछ ।

यहाँले यसो भनिरहँदा ठेकदारले सडक, पुल वर्षौदेखि ठेक्का लिएर बनाएका छैनन् तरकारीमा विषादी र मूल्यवृद्धि त्यतिकै छ, सिण्डिकेट हटेको छैन, तरकारी बिचौलिया र भूमाफियालाई कारबाही गरेको देखिँदैन तपार्ईंहरूले यस्ता विषयलाई संसद्मा उठाउनुहुन्न ?
किन नउठाउनु, राम्रा कुरा जनताका हितमा हुने कुरा हामीले उठाई नै रहेका हुन्छौ । भूमाफियालाई हित हुने गरी हिजो बनेको ऐन यो सरकारले संशोधन नै गरेर निमावली बनाएर जग्गाको कारोबार सरकारले रोकिसक्यो, अहिले जग्गा प्लटिङ गरेर बेच्न पाइँदैन । अहिले सरकारले जारी गरेको मूल्य लिएर र मापदण्डभित्र रहेर ऐन कानुनको परिधिभित्र रहेर पारदर्शी बनेर राज्यलाई कर तिरेर काम गर्नुपर्छ, अब हिजोको जस्तो चल्नेवाला छैन । जहाँसम्म सिण्डिकेटको कुरा छ, सिण्डिकेटको अन्त्य भइसक्यो । अहिले यातायत व्यवसाय सञ्चालन गर्न सरकारको सम्बन्धित निकायमा दर्ता गरेर, रूट परमिट लिएर तोकेको भाडा लिएर कर तिरेर एउटा मात्रै गाडी किनेर पनि सञ्चालन गर्न सबैले पाउँछन । तर, कतिपयले सिण्डिकेट भनेको गाडी फालाफाल रूटमा चल्ने, सस्तोमा राम्रा राम्रा गाडीमा चढ्न पाउने, भन्नेबित्तिकै गाडी आइहाल्ने भन्ने कुरा बुझेको देखिन्छ, त्यो होइन । त्यो चाहिँ विकास र सुविधा हो त्यस्तो प्राप्तिको माग गर्नु कल्पना गर्नु, त्यस्तो होस् भन्ने चाहना राख्नु ठीक हो त्यसैका लागि सरकार पनि लागिरहेको छ तर तत्कालै त्यो गरिहाल्नु प¥यो, त्यसो नगरी हुँदैहुँदैन, त्यस्तो नगरे कामै नभएको ठहर्छ, सरकारले सेण्डिकेट नै तोड्न सकेन भन्नु आकाशतिर फर्केर थुक्नुजस्तै हो । त्यसैगरी तरकारीलगायत अन्य वस्तुको मूल्य सरकारले बढाएको होइन, हाम्रोमा उत्पादनको कमी भएर बाहिरबाट आयात गर्नुपर्दा वा नेपालमै पनि उत्पादनमा कमी आएको कारणले माग र पूर्तिको सन्तुलन नमिल्दा, मागभन्दा आपूर्ति कम हुँदा मूल्य वृद्धि भएको हो । यसलाई पनि सरकारसँग जोडेर सरकारलाई दोष लगाउने प्रवृत्ति बढेको छ, यो गलत कुरा हो । मूल्यवृद्धि रोक्न खोज्दा, काम ठेक्कामा लिएर वर्षौसम्म पूरा नगर्ने काम रोक्न खोज्नेहरूलाई कारबाही गर्न खोज्दा दलाल र बिचौलियाहरूले सरकारलाई चारतिरबाट घेराबन्दी गरेर रोक्न खोजेको, मन्त्रीहरूलाई दोषारोपण गरेको, काम गर्न नदिन खोजेको त देखि हाल्नुभयो । यसलाई हेर्दा यस्ता व्यक्तिबाट जोगिएर विकासको प्रतिफल जनतालाई दिन सरकारलाई निकै कठिन भइरहेको छ तर पनि सस्ता विषयलाई सरकारले रोक्छ, मूल्यमा एकरूपता कायम गर्छ नै, किनेको मूल्यको एक चौथाई मूल्य राखेर कर छलेर जग्गा पास गर्नेहरूका अब दिन छैनन् । स्पष्ट देखाएर किनेको वास्तविक मूल्यको कर सरकारलाई तिरेर जग्गा पास हुने सिस्टमको हामीले व्यवस्था गरिसकेका छौं । झोलामा खोला हालेर कमिसन खाँदै हिड्ने, र समयमा काम नगर्ने ठेकेदारलाई कारबाहीस्वरूप जरिवाना भइरहेको छ । यी सबै समस्या हटाएर सरकारले विकास गर्छ विकासले गति लिन्छ , प्रधानमन्त्रीको काम र उद्देश्यमा एक इन्च पनि तलमाथि छैन । सबै कुरा राम्रो गर्नका लागि हो, कांग्रेसले वर्षौदेखि थुपारेको विकृति विसंगति समाप्त पार्न खोजेको हो, मिडियाको विषयमा पनि त्यही होे कामहरू भएका छन्, हुन्छन्, सरकारले राम्रै गरिरहेको छ । तर यो घटनाले सरकारलाई सतर्क हुनुपर्ने, विचार पु¥याएर काम गर्नुपर्ने, विचार पु¥याएर, हरेक निर्णय गर्दा अध्ययन गरेर तलसम्म बुझेर बुझेर, अलि तयारीपूर्वक अगाडी बढ्नुपर्ने रहेछ भन्ने पाठ सिकाएको छ । हो सरकार नेकपाको दुई तिहाईको छ तर हामीले कहीँ दम्भ, घमण्ड, अधिनायकवाद देखाएका छैनौं बरू कांग्रेसले जन निर्वाचित सरकारलाई यो गर्न दिन्न त्यो गर्न दिन्न, यो गर्न पाउँदैनस् भनेर जनतालाई गलत ढंगले उपयोग गरिरहेको छ, गलत सूचनाका आधारमा आन्दोलन गर्न खोजिरहेको छ, सञ्चारमाध्यमलाई गलत ढंगले उपयोग गरिरहेको छ । उसले अधिनायकवादी व्यवहार देखाइरहेको छ जसका कारणले यी समस्या आइरहेका छन् । समयमा पार्टीको एकता प्रकृया सम्पन्न नहुँदा पनि त्यसले सरकारका कामलाई जस्ताको तस्तै जनतामा लैजान असहज भएको छ, नेता कार्यकर्ताहरू कामविहीन भएका छन् जसले पार्टी र सरकारलाई क्षति भएको छ । यसलाई पार्टी सचिवालयले चाँडै टुंग्याउन खोजेको छ, चाँडो टुंग्याउनु पर्छ । यसर्थ सरकार विधिमै चलेको छ, काममै लागेको छ, यसमा कसैले शंका गर्नुपर्ने कारण छैन ।

सरकारले भ्रष्टाचार रोक्न सकिरहेको छैन नि ?
सरकारले गर्न खोजेको छ, गर्दैछ, गर्न खोजेको कुरा देखिन पनि थालेका छन् । विभिन्न निकायका भ्रष्टाचारीहरू पक्राउ पर्न थालेबाट प्रस्ट हुन्छ । फेरि भ्रष्टाचार एउटा प्रधानमन्त्रीले माथिबाट भन्दैमा रोकिने होइन, यो त तलदेखि माथिसम्म नै क्यान्सरको रूपमा छ । यसलाई निमूर्ल पार्न ठेकेदारले गरेको अनियमिततामा निगरानी गर्नुप¥यो, कर्मचारीले गरेको काममा निगरानी गर्नुप¥यो अन्य जहाँकहीँमा भए पनि निगरानी गर्नुपर्छ । जसले यो कामको जिम्मेवारी लिएको छ, उसले त्यो जिम्मेवारी इमान्दारीताका साथ पूरा गर्नुपर्छ । एउटा निकाय वा व्यक्तिले गरेको कामको भागीदार प्रधानमन्त्रीले लिने कुरा हुँदैन, जसले गरेको हो उसैले लिनुपर्छ । तर अहिले यसको ठीक उल्टो भइरहेको छ । एउटाले काम बिगार्ने प्रधानमन्त्रीलाई दोष दिने कुराले हामी विकास र समृद्धिमा अघि बढ्न सक्दैनौं । यसर्थ यसतर्फ सबैको ध्यान जानुपर्छ । यसो भयो भने भ्रष्टाचार नियन्त्रण हुन्छ । संगठनले आफनो रोललाई नयाँ ढंगले डिफाइन गरेर अगाडि बढ्नुपर्छ । आज राष्ट्रले हामी सबैबाट यही भूमिका खोजिरहेको छ, त्यो पूरा गर्नुपर्छ ।

मन्त्री फेर्ने कुरा सुन्नमा आएको छ, काम प्रभावकारी नभएर हो वा अन्य आवश्यकताले यो काम भएको होला ?
मन्त्रीहरूको कामबाट प्रधानमन्त्री असन्तुष्ट हुनुभएको मैले सुनेको छैन र मैले फेरि मन्त्रीहरूको हेरफेर हुँदैछ भन्ने कुरा पनि सुनेको छैन । यहाँले आधिकारिक रूपमा पार्टीबाट जानकारी पाउनुभएको भए म भन्न सक्दिनँ त्यो त प्रधानमन्त्रीको स्वविवेकीय कुरा भयो । उहाँलाई आवश्यकताको महसुस भयो, मन्त्री नफेरि सरकारको गति अगाडि बढ्न सकेन भने, त्यो खालको अनूभुति प्रमलाई भयो भने हुन सक्छ । यो प्रधानमन्त्रीको अधिकार क्षेत्रभित्रको कुरा हो तर मन्त्रीले काम गर्न सकेनन् मेरो उद्देश्यअनुसार काम गर्न सकेन्न भन्ने अनुभूति प्रधानमन्त्रीलाई हुने गरी कुनै मन्त्रीले काम गरे होलान् र प्रधानमन्त्रीले त्यस्तो फिल गर्नुभयो भन्ने मलाई लाग्दैन । तत्काल यस्तो सम्भावना होला जस्तो मलाई लाग्दैन र त्यस सम्बन्धमा यस्तो आधिकारिक कुरा भएको मेरो जानकारीमा पनि छैन, प्रमले भनेको पनि सुनेको छैन । तपार्ईंले मिडियामा सुन्नुभएको हो भने त्यो हल्ला हो, झुठा हो ।

मन्त्रालयका हरेक काम तपार्ईंबाट हुन्छन् भन्छन नि हो ?
म मन्त्रीको श्रीमती भएर उहाँका काम गरेको पनि होइन, त्यस्तो गरेको पनि छैन, यो पूर्वाग्रहीहरूले लगाउने आरोप हो । म तपार्ईंको लोकप्रिय सञ्चार माध्यमबाटै त्यसको खण्डन गर्न चाहन्छु । म पहिले सचेत नागरिक हुँ, त्यसपछि नेकपाको सांसद हुँ, जनताको जनप्रतिनिधि हुँ, विकास निर्माणमा योगदान गर्न सक्ने राजनीतिक प्राणी हुँ । यसर्थ मैले यो राम्रो,यो नराम्रो, यो ठीक, यो बेठीक भन्ने अधिकार पनि राख्छु, हैसियत पनि राख्छु, त्यो मेरो जिम्मेवारी र कर्तव्य पनि हो तर मेरो श्रीमान्को मन्त्रालयमा होइन नेपाल सरकारका सबै निकाय र संघ संस्थामा । यो मैले मन्त्राणी भएर भनेको होइन जिम्मेवार पार्टीको जिम्मेवार सांसद र जिम्मेवार कार्यकर्ता भएर भनेको हुँ । तर यहाँले भनेजस्तो श्रीमान्को मन्त्रालयमा मात्र काम गरी बस्ने, निर्देशन दिँदै हिँड्ने होइन, जहाँ बेठीक काम हुन्छ त्यहाँ भनिहाल्छु । त्यो कुरा त म मन्त्रालयमा मात्र होइन सदनमा समेत उठाउँछु, सरकारसँग उठाउँछु, सरकारलाई नराम्रो नगर्न भन्छु, राम्रो गर्न सहयोग गर्छु, जनताको हित र विकास निर्माणमा सरकार र सम्बन्धित निकायलाई सहयोग गर्छु, यो त मेरो दायित्व नै हो नि । तर यहाँले भनेजस्तो मन्त्राणी भएर फुर्ति देखाउने उद्देश्यले होइन । यो कुरामा त मैले अलि अस्ति वर्षा, बाढी, पहिरोेमा निर्देशन दिएर,राहत लिएर आफैँ जनताकहाँ गएँ, दुःखमा साथ दिएँ, कहिले शिक्षा राम्रो बनाउन, शिक्षामा भएका बेथिति हटाउन शिक्षामन्त्रीसँग गएर भन्छु, स्वास्थ्यमन्त्रीसँग स्वास्थ्य क्षेत्रका बेथिति हटाउन भन्छु, कहिले एक्लै गएर भन्छु, कहिले जनताको डेलिगेसन लिएर गएर भन्छु । अन्य मन्त्रालयमा पनि भन्छु, कुनै मन्त्रालयको काम राम्रो लागेन भने यो भएन यसो गर्नुस् भनेर सुधारको कुरा पनि भन्छु । यो मेरो जिम्मेवारीभित्र पर्ने कुरा हो तर कतिपयले मलाई मन्त्रीसँग जोडेर भन्नुहुन्छ, लेख्नुहुन्छ कतिले मेरो दाइसँग जोडेर भन्नुहुन्छ, लेख्नुहुन्छ घरीघरी त्यसले मलाई पीडा दिन्छ फेरि आँफै सोचेर हेर्छु म भाग्यमानी भएको ठानेर गर्व पनि गर्छु । यद्यपि म क्षमताबाट, कामबाट, निरन्तरताबाट, मेहनत गरेर, जनताको काम गरेर, जनताको मायाबाट र पार्टीलाई यसले जिम्मेवारी पाए पूरा गर्न सक्छ भन्ने विश्वास दिलाएर यहाँ आएको कुरा बिर्सिएर अन्यथा भन्दिँदा भने दुःख पनि लाग्छ । यसर्थ यस्ता कुरामा मेरो त्याग र संघर्षमा भने यहाँहरूजस्ता सञ्चार क्षेत्रका साथीहरूको सुदृष्टि हुनुपर्छ, आग्रह रहनुहुँदैन सत्य, निष्ठा र संघर्षको मूल्यांकन सही र न्यायोचित ढंगले गरिदिनुपर्छ, न्याय मर्न दिनुहुँदैन, काम गर्नेको मूल्यांकन नहुने परिस्थिति हुनुहुँदैन म यो आग्रह पनि यहाँमार्फत सबैलाई गर्न चाहन्छु ।

सांसदले अलि बढी लोभ गरिरहेका छन् कर्मचारीजस्तो दसैं खर्च नै माग्न थाले भन्ने छ नि ?
यो भनाइ राम्रो होइन । अर्को कुरा अहिले कतिपयले सांसदहरूलाई हेर्ने दृष्टिकोण नकरात्मक बनाइरहेका छन् । यो पनि नेगेटिभ धारणा हो । सांसदले त्यस्तो लोभ गरेजस्तो मलाई लाग्दैन । सांसदले अफिसियल रूपमा हामीलाई दसैंपेश्की चाहियो भनेर भनेको कहीँ छैन, मैले त सुनेको पनि छैन । सांसदप्रति यस्तो नकरात्मक धारणा बनाउनु राम्रो होइन । हरेक दुःख पर्दा सांसद चाहिन्छ, सानादेखि ठूला समस्यामा सांसद खोज्ने, जन्म, मृत्युु, विवाह, व्रतबन्ध, समस्यामा सांसद खोज्ने, बिरामी हुँदा सांसदको सहयोग चाहिने, विकास निर्माणमा सांसद चाहिने, जेल र हिरासतमा रहँदासम्म सांसदको खोजिहुने सांसदले अलिकति केही चिज राज्यबाट लिन खोज्यो, राज्यले दिन खोज्यो भने रिँगटा चल्ने उल्टीजस्तो हुने रोगबाट औषधि खाएर भए पनि मुक्त हुनुपर्छ । सांसदको पनि जीवन हुन्छ, आवश्यकता हुन्छन्, मन हुन्छ, सांसदको के सुविधा छ ? राज्यले के दिएको छ र ? सांसदको तलब भत्ता मुस्किलले २५ हजार बाँच्छ । त्यतिले घर चलाउने कि आफ्ना आवश्यकता पूरा गर्ने कि, कार्यकर्तालाई हेर्ने कि आफन्तलाई हेर्ने कि, चन्दा माग्नेलाई दिने कि, जिल्ला पुगेर जनताका सुखदुःख बुझेर आउने कि के गर्ने ? यस्तो हालतमा सांसद छन्, सरकारले त अन्य त्यस्तो सुविधा त केही दिएको त छैन । एकपटक ल्यापटपको कुरा आएको थियो तर सांसदले नै चाहिँदैन भन्नुभएको हो । त्यसैले सांसदको विषयमा नकारात्मक धाराणा बनाउनु बेकार हो, त्यो दिमागी समस्या हो । एउटा सांसदले सारा कुरा समपर्ण गरेर, जनताकै लागि काम गर्ने भनेर, लाखौ दुःख कष्ट सहेर, घरपरिवार समाप्त पारेर, निरंकुशताको विरुद्ध लडेर अझ भन्नु पर्दा जनप्रतिनिधिले जीवन नै बलिदान दिने गरी कसम खाएर आएका छन् । यस्ता जनप्रतिनिधिलाई यो हदसम्मको नेगेटिभ धाराणा राख्नु राम्रो होइन, विवेकको उपयोग होइन ।

About

हरेक पल हरेक खबर विचार र समचारको जनपक्षीय डिटिटल पत्रिका छलफल विक्ली डट कम