खस क्षेत्रीमा सुचिकृत गर्न आन्दोलन गर्ने


काठमाडौ । संयुत्त खस क्षेत्री नेपालको बार्षिक साधारण सभा तथा केन्द्रीय समितीको बैठक हालै संस्थाको कार्यालय काठमाडौमा सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रमलाई संस्थाका संरक्षक हिमालय सम्शेर जबराले पानसमा बत्तिबालेर उद्घाटन गर्नुभएको थियो । कार्यक्रमका प्रमुख अथिति जबराले साधारण सभालाई शुभकामना दिँदै १८ प्रतिसत भन्दा बढिभएका खसहरुलाई राज्यले उपेक्षा गरेको, बहिस्करणमा पारेको, राज्यका नीति, नीमार्ण तहमा समाबेसि रुपमा समाबेस नगरेको र संबिधानमा सख क्षेत्रीलाई समाबेसिमा सुचिकृत नगरिएर बाहिर राखिएकोले हुनाले संबिधानमा आफ्नो हक अधिकार सुनिश्चित गर्न र सुचिकृत गर्न सबै खस एक जुट भएर आन्दोलनको आँधिबेरि सृजना गर्नुको बिकल्प नरहेको बताउनुभएको थियो । कार्यक्रमको अध्यक्षता गरेका अध्यक्ष एम थापाले संस्थाको बार्षिक प्रगति प्रतिवेदन प्रस्तुत गर्दै खस क्षेत्रीको अधिकार प्राप्तिकालागि संबिधानमै सख क्षेत्रीलाई समाबेसिमा सुचिकृत गर्न आन्दोलनको बिकल्प नभएको बताउँदै त्यसकालागि सबै खस क्षेत्रि एकजुट भएर त्यसको तयारीमा लाग्नुपर्ने बताउनुभयो । उहाँले संस्थामा भएका सानातिना कमि कमजोरी सच्याउँदै संस्थालाई सशक्त रुपले अगाडि बढाउनुपर्ने आबाश्यत्ता औल्याउनुभयको थियो । कार्यक्रममा उपस्थित खस क्षेत्रीका नेताहरुले आ आफ्नो मनतब्य ब्यत्त गर्दै अधिकार सुनिश्चितताकालागि सबै एकजुट भएर आन्दोलनमा उत्रनुको बिकल्प नरहेको बताउनुभयको थियो । कार्यक्रममा संस्थाका महासचिब रोमबहादुर पाण्डेले साँगठानिक प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्नुभएको थियो भने कार्यक्रम संञ्चालक तथा महासचिब बासुदेब खड्काले संस्थाको भाबि रणनीति तथा आगामी कार्यक्रमका बारेमा जानकारी गराउनुभयको थियो । सञ्चालक खड्काले गत पुष १४ गते सम्पन्न राष्ट्रिय महाधिबेशनमा प्रस्तुत इटहरी घोषणापत्रलाई कार्यान्वयन गर्न सम्पुर्ण प्रतिनिधिहरुलाई आग्रह गर्दै आफ्नो अधिकार प्राप्तिकोलागि जस्तो सुकै आन्दोलनकालागि तयार रहन र आबाश्यक जस्तो सुकै सहयोग गर्न केन्द्र तत्पर रहेको बताउनुभयको थियो । कार्यक्रममा देश भरिका खस क्षेत्रिको ब्यापक सहभागिता रहेको थियो ।

About

हरेक पल हरेक खबर विचार र समचारको जनपक्षीय डिटिटल पत्रिका छलफल विक्ली डट कम