अमेरीकामा आज राष्ट्रपति निर्बाचन


काठमाडौ । निक्कै महत्वकासाथ बिश्वले हरीरहेको अमेरिकाको ४६ औँ राष्ट्रपतिको निर्बाचन आज सुरु भएको छ । नोभेम्बर ३ अर्थात आज, अमेरिकाको ४६ औँ राष्ट्रपतिका लागि निर्वाचन हुँदै छ । निर्वाचनमा वर्तमान राष्ट्रपति डोनाल्ड जे ट्रम्प दोस्रो कार्यकालका लागि र पूर्वउपराष्ट्रपति जोजेफ आर बाइडेनबीच चुनावी भिडन्त हुँदैछ । अमेरिकी राजनीतिका विश्लेषकहरुले यो निर्वाचन राष्ट्रपति ट्रम्पका लागि निर्वाचन भन्दा बढी जनमत संग्रहको रूपमा रहेको बताउँदै आएका छन । रिपब्लिकन पार्टीको पर्यायवाचीजस्तै देखिएका ट्रम्पको आप्रवासी मुद्दामा अनुदार छवि बनेको भए पनि ‘अमेरिका पहिलो’ भन्दै आर्थिक विश्वव्यापीकरणभन्दा फरक धारको वकालत गरेकाले उनको लोकप्रियता अनुदारवादी कन्जर्भेटिभ्स अमेरिकी नागरिक माझ उस्तै छ । राजनीतिक विश्लेषकहरुले यो निर्वाचनलाई पछिल्लो शताब्दीकै सबैभन्दा महत्वपूर्ण निर्वाचनको रूपमा विश्लेषण गरिरहेका छन । उनिहरुका अनुसार निर्वाचनमा कम शिक्षित, पाका तथा ग्रामीण अमेरिकी मतदाताको ठूलो हिस्सा फेरि पनि राष्ट्रपति ट्रम्पकै पक्षमा देखिन्छ भने युवा, शिक्षित, तथा सहरी अमेरिकी जनता बाइडेनको पक्षमा छन । अमेरिकी जनताले ट्रम्पलाई पुनः राष्ट्रपतिमा निर्वाचित गर्ने हुन वा बाइडेनलाई साँचो सुम्पिने हुन त्यो हेर्नभने केहि दिन कुर्नुपर्ने देखिन्छ । यद्यपि निर्वाचनका लागि तोकिएको मतदान दिवस नोभेम्बर ३ अघि नै अर्थात नोभेम्बर २ हिजो सम्म ९ करोड ३५ लाख मतदाताले अग्रिम मतदान गरिसकेका छन । जसमा

‘युएस टुडे’ का अनुसार अग्रिम मतदानको ४८ दशमलव ३ प्रतिशत डेमोक्र्याटिक, ४१ दशमलव ५ प्रतिशत रिपब्लिकन र १० दशमलव २ प्रतिशत मत स्वतन्त्रको पक्षमा खसेको छ । यसर्थ पनि कसले बाजि मार्ने हो भन्ने अहिले यकिन नभएको बिश्लेषकहरुको भनाई छ ।